Honduras - specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Honduras patří mezi země s vysokou mírou obecné kriminality. Na celém území země se doporučuje dbát zvýšené bezpečnosti, zejména v městských oblastech - Tegucigalpa a San Pedro Sula. Zvýšená kriminalita je způsobena tím, že mezi obyvateli je poměrně velký počet ilegálně držených zbraní. V poslední době se kriminalita zhoršuje zejména díky působení tzv. maras, což jsou organizované pouliční mládežnické skupiny, které páchají trestnou činnost. Doporučuje se dbát ostražitosti při cestách po zemi, vyhýbat se opuštěným místům a přesunům v noci. K nejvíce nebezpečným místům patří v Tegucigalpě čtvrť Comayaguela a ve večerních hodinách okolí hotelu Maya, Bulevar Juan Pablo II a okolí prezidentského paláce. V San Pedro Sula se jedná o čtvrť Cabaňas.

Vzhledem k bezpečnostní situaci v zemi se důrazně doporučuje dodržovat tyto základní zásady:
- uschovat pas a další cenné doklady, letenku atd. v hotelovém trezoru, nenosit je pokud možno u sebe a cestovat pouze s minimem finanční hotovosti,
- nenosit šperky, dávat si pozor na cenné věci - fotoaparát, videokameru atd.,
- parkovat vždy na hlídaném parkovišti, v autě nenechávat nikdy žádné věci,
- nebrat stopaře, jezdit pouze po hlavních silnicích a za denního světla,
- objednávat taxi prostřednictvím recepční, pronajímat auta pouze u známých půjčoven,
- cestovat se zdravotním pojištěním, před cestou si ověřit rozsah jeho pokrytí v Hondurasu,
- dávat si pozor na zavazadla a tašky s doklady v centru měst, v recepcích hotelů, na autobusových zastávkách a také přímo v autobusech.

Většina obchodů, restaurací, půjčoven automobilů a hotelů akceptuje běžné platební karty (nejrozšířenější VISA nebo MasterCard). Silniční síť je v poměrně špatném stavu, silnice nejsou dobře označeny a osvětleny a v období dešťů trpí sesuvy půdy a záplavami. Nedoporučuje se cestovat v noci.
V Hondurasu prakticky není používána jiná volně směnitelná měna než americké dolary, směna jiných valut je problematická. Směňovat USD na místní měnu (lempira) je možné v bankách nebo v autorizovaných směnárnách (Casas de Cambio).

Pokud jde o zdravotní situaci v zemi, v pralesních oblastech se vyskytují některé tropické nemoci, přenášené komáry (např. dengue či malárie). Nemoc dengue se např. vyznačuje vysokými teplotami, bolestí kloubů a svalů, celkovou únavou a v horších případech i krvácením. Hodlá-li se turista zdržovat delší dobu v oblastech mimo turistická centra, je třeba počítat s rizikem nákazy žloutenkou, cholerou, dengue a střevními parazity (améby). Proto je vhodné se před cestou podrobit očkování a po návratu do ČR příslušným vyšetřením. Dále se doporučuje se na cestu vybavit léky proti zažívacím obtížím, opalovacím krémem s vyšším ochranným faktorem a repelentem. Vzhledem k místním hygienickým podmínkám se doporučuje pít pouze balenou vodu, loupat veškeré ovoce a zeleninu nebo provést dezinfekci čerstvých potravin v antibakteriálním roztoku.

Honduras vyžaduje potvrzení o platném očkování proti žluté zimnici od všech osob, které do země přijíždějí z Jižní Ameriky, včetně Panamy. Očkování je požadováno bez ohledu na věk.

V Hondurasu je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.

převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV